Ishockey-VM på TV - Kommande Sändningar

Ishockey-VM på TV och stream idag | Kanaler, tider och spelschema

Information om Hockey-VM:

  • Vart spelas Hockey-VM 2025? 2025 års turnering spelas i Sverige och Danmark
  • När spelas Hockey VM 2025? 9 - 25 maj, 2025
  • Vem vann senaste Hockey-VM? Tjeckien vann VM 2024 på hemmaplan

Grupp A

# LagMVOF+/-P
1KanadaKanada7700+1419
2SchweizSchweiz7601+1717
3TjeckienTjeckien7502+1216
4FinlandFinland7304+710
5ÖsterrikeÖsterrike7205-87
6NorgeNorge7205-106
7DanmarkDanmark7205-146
8StorbritannienStorbritannien7106-183

Grupp B

# LagMVOF+/-P
1SverigeSverige7700+2621
2USAUSA7502+2116
3TysklandTyskland7502+1015
4SlovakienSlovakien7403+312
5LettlandLettland7403-109
6KazakstanKazakstan7205-196
7FrankrikeFrankrike7106-134
8PolenPolen7007-181
Slutspel
Nedflyttning

Det finns inga sändningar för Ishockey-VM, vänligen besök tvsporten.nu för att se alla sändningar.

sön 21 juli 2024

info

Allt du behöver veta om Hockey-VM


På den här sidan finner du all nödvändig information du behöver veta kring hockey-VM och kommande turneringar. Använd tablån ovan för att se vart, när och hur du ser kommande sändningar från Hockey-VM på TV och stream. Tvsporten.nu presenterar all den information du behöver för att följa världens bästa och mest prestigefyllda hockeyturnering ifrån TV-soffan. Vi garanterar den senaste och mest uppdaterade informationen vilket även inkluderar sena ändringar vad gäller matchstart och/eller kanalbyten.

Hockey-VM 2025


Hockey-VM 2025 kommer att spelas i Sverige och Danmark, närmare bestämt i städerna Stockholm och Herning. Två arenor kommer att användas under turneringen, Avicii Arena i Stockholm (16 000) och Jyske Bank Boxen i Herning (15 000). Speldatumen för hockey-VM 2024 är satta till 9-25 maj.

Totalt kommer 16 lag att spela turneringen, uppdelade i två grupper (Grupp A och Grupp B). Sverige är tillsammans med övriga stora hockeynationer direktkvalificerade för mästerskapet tack vare slutplaceringen i föregående års VM-turnering. Två nationer som inte var med under hockey-VM 2024 kommer finnas med i 2025 års turnering, Slovenien och Ungern.
  • Grupp A: Schweiz, Kanada, Sverige, Slovakien, Lettland, Österrike, Frankrike, Slovenien
  • Grupp B: USA, Tyskland, Finland, Tjeckien, Danmark, Kazakstan, Norge, Ungern

Finalen, den 25:e maj, kommer att spelas i Avicii Arena i Stockholm. Arenan som stod klar 1989 rymmer 16 000 åskådare och är en modern anläggning som lämpar sig väl för stora event. Till vardags spelar AIK och Djurgårdens IF sina matcher på arenan.

Senast Sverige arrangerade hockey-VM var år 2013. Den gången gick man hela vägen och vann turneringen. Kan vi hoppas på liknande framgångar under 2025?

Grupp A kommer spela sina matcher i Stockholm medan Grupp B kommer att hålla till i Herning under gruppspelsfasen. Från gruppspelet kommer de fyra bäst placerade lagen gå vidare till utslagsomgångarna. Slutspelet består av kvartsfinaler, semifinaler och slutligen finalen som spelas den 25:e maj.

Vilken kanal visar Hockey-VM 2025 på TV?


Hockey-VM 2024 kommer att sändas på Viaplay och Nent's kanaler. Från och med 2024 års turnering är Viaplay och Nent exklusiva rättighetsinnehavare av turneringen, detta efter att ha delat rättigheten med SVT under ett par år. Det betyder att alla med ett abonnemang på Viaplay kommer att kunna se alla matcher från VM-turneringen utan reklam och med svenska kommentatorer.

Samtliga matcher kommer att ramas in av studioprogram där du får ta del av experternas syn på det som händer på isen. Räkna med en stark uppsättning i studion med några av landets främsta experter ihop med före detta spelare.

Hockey-VM är en av de mest populära och sedda turneringarna under året och i Sverige råder ofta hockeyfeber under tiden som mästerskapet pågår. Se till att kika in på Tvsporten.nu och den kompletta hockey-VM tablån som presenteras ovan för att inte gå miste om någon av de kommande livesändningarna. Tvsporten är en tjänst som du snabbt och enkelt kan använda både i din dator och mobil. Tjänsten är helt gratis och täcker majoriteten av all sport som sänds på TV och live stream.

Hockey-VM – Bakgrund och Historia


Det internationella ishockeyförbundet, IIHF, grundades 1908 och har organiserat hockey-VM ända sedan 1920. Från en början var hockey-VM en del av de Olympiska Spelen men kom under 1930 att bli en egen turnering som anordnas årligen. Hockey-VM är utan tvekan den internationella hockeyturnering med allra största prestige och det är varje spelares dröm att någon gång lyfta VM-pokalen med sitt landslag.

Många är de oförglömliga upplagor av olika nationer som upplevt storhetstider under hockey-VM och dess era. Kanada och Ryssland, inklusive forna Sovjetunionen, är två nationer som skördat enorma framgångar i turneringen med uppemot 100 troféer nationerna emellan, varav upp emot 50 är av den ädlaste valören.

Vilken nation har vunnit hockey-VM flest gånger?


Den kanadensiska dominansen i början av turneringens era hör till en av de mäktigaste storhetstiderna tillsammans med de Sovjetiska framgångarna under 60- och 70-talet. Andra länder som Tjeckien, Sverige, Finland och USA ska inte förringas i sammanhanget då de alla har nått långt fram i turneringen och fått lyfta guldpokalen ett flertal gånger.

Kanada är som tidigare nämnt tillsammans med Ryssland den främsta nationen i turneringens historia. Det var främst under turneringens första år som Kanada var en ohotad dominant som radade upp turneringssegrarna på rad. 1961 tog landet sin då 19:e guldmedalj vilket var hela 17 fler än vad nationen med näst flest förstaplatser kunde skryta med. Året 1961 var även det år då den kanadensiska dominansen skulle komma att brytas då det sovjetiska landslaget kom att slå igenom på allvar. Mellan 1963 och 1990 lyckades det Sovjetiska landslaget vinna hela 19 turneringar vilket jämnade ut den innan överlägsna kanadensiska statistiken. Efter 1990 har det varit något mera varierat bland turneringsvinnarna där bland annat Sverige och Finland båda varit framgångsrika.

Medaljliga Hockey-VM

  • 1. Kanada – 28 guld, 16 silver, 9 brons
  • 2. Ryssland, ink Sovjetunionen – 27 guld, 10 silver, 10 brons
  • 3. Tjeckien – 13 guld, 13 silver, 22 brons
  • 4. Sverige – 11 guld, 19 silver, 18 brons
  • 5. Finland – 4 guld, 9 silver, 3 brons
  • 6. USA – 2 guld, 9 silver, 9 brons

Vem vann Hockey-VM 2024?


Tjeckien vann Hockey-VM 2024 efter en något oväntad final mot Schweiz. Matchen var en enorm händelse på hemmaplan för tjeckerna och följet både inne på arenan och ute på gatorna var mäkta imponerande. Man stod pall för favorittrycket och vann matchen med 2-0.

Bronsmatchen vanns av Sverige som slog Kanada med 4-2.
  • 2024: Tjeckien (vs. Schweiz)
  • 2023: Kanada (vs. Tyskland)
  • 2022: Finland (vs. Kanada)
  • 2021: Kanada (vs. Finland)
  • 2020: Inställt
  • 2019: Finland (vs. Kanada)